طراحی فروشگاه اینترنتی
طراحی فروشگاه اینترنتی

تبلیغات

چند روزی بیشتر نمی‌گذرد که این صفحه به صفحات google اضافه شده است. صفحه‌ای برای معرفی پروژه‌ی “بینی گوگل”یا “google nose”. در صفحه معرفی این پروژه که فعلا در فاز بتا قرار دارد گفته شده است که با استفاده از تقابل و برخورد فوتون‌های خروجی از مانیتور شما با امواج زیرصوت (infrasound)، بوهای مختلف قابل تولید هستند و از این طریق گوگل بوی مورد نظر را برای شما ایجاد می‌کند.

بدون نیاز به Device یا هر چیز دیگری با کامپیوتر شخصی، موبایل و یا با کامپیوتر رومیزی خود که چند سال پیش خریداری کرده‌اید می‌توانید به راحتی جستجو کنید و بوها را حس کنید! هیچ چیز دیگری جز اینترنت نیاز ندارید!!!!!

در این ویدئو می‌توانید اطلاعات بیشتری از این پروژه کسب کنید. نکته‌ای بی‌ربط به این قضیه، اما جذاب برای برند‌سازی که در این ویدئو دیده می‌شود این است که در این فیلم، گوینده می‌گوید: “بوی گل رز چگونه است؟” بازیگران این ویدئو می‌گویند “Google knows.” این جمله هم “Google nose” که پروژه در حال معرفی است، تداعی می‌کند و هم به شما یادآوری می‌کند که گوگل همه چیز(؟) را می‌داند.

تا حالا چیزی در مورد Aprils’ fool day شنیدید؟ روز اول آوریل، در بخشی از دنیا (غرب) روزی است که مردم به هم دروغ می‌گویند یا به زبان خودمان هم دیگر را سر کار می‌گذارند. کار جالبی به نظر نمی‌آد!! متاسفانه چند سالی است که بعضی در ایران هم این سنت بد را راه‌انداخته‌اند و نام آن را دروغ سیزده گذاشته‌اند.بحث فرهنگی، غلط بودن این‌کار، پشتوانه تاریخی نداشتن، وام‌داری از غرب و … مواردی نیست که در این بلاگ گفته شود. اما گویا پروژه “بینی گوگل”، دروغ بوده.

من از گوگل بدم می‌آید. نه فقط به خاطر این دروغ یا تغییر کاربری گوگل ریدر در سال گذشته یا بستن گوگل ریدر به صورت کامل در سال جاری، به خاطر مسائل زیادی که شاید نباید اینجا مطرح شوند چون بحث فنی و علمی نیست.

اما دروغ امسال گوگل ایده‌ی خوبی برای فکر کردن است.

معرفی سرویس جدید گوگل!

اگر بینی گوگل کار می‌کرد؟ فرض کنید این پروژه کار می‌کرد، چند ماه بعد شما روی گوشی خود برنامه‌هایی داشتید که می‌توانستید بوی گوشی خود را انتخاب کنید. شاید کاربر عطر و ادکلن کمتر می‌شد وقتی من همیشه منبع بوی خوش به همراه خود داشته باشم چه نیازی به خوش‌بو کننده‌ای دارم که بعد از چند ساعت بوی آن‌ کم‌تر و کم‌تر شود؟ شاید صنعت عطر و ادکل، اسپری‌ها و…. از بین برود!!! دنیا را طوری تصور کنید که هر جا، هر وقت که خواستید بتوانید هر بویی که خواستید به هر میزان تولید کنید! شاید مدیریت کلاس‌های مدارس و دانشگاه‌ها خیلی بیشتر از الان برای اساتید ناامن و آزاردهنده می‌شد؛ شاید از چند سال بعد مجبور می‌شدیم کمپین‌هایی تشکیل دهیم که زمین را از “آلودگی بویی” نجات دهیم. شاید برای نفس کشیدن در هوای بدون بو مجبور بودیم که کیلومتر‌ها سفر کنیم! چقدر خوب شد که این پروژه دروغ بود! چقدر خوب می‌شود که کسی سراغ انجام این کار نرود!

اما در کل نتیجه می‌گیرم دروغ و گوگل بد هستند و انسان‌ها عموما در استفاده از تکنولوژی‌های جدید، بی‌جنبه!

«برای اطلاع از بروزرسانی ها و مطالب جدید در کانال ما عضو شوید»