طراحی فروشگاه اینترنتی
طراحی فروشگاه اینترنتی

تبلیغات

اگر قبلاً با سیستم های مدیریت محتوا یا فروشگاه سازهای آماده کار کرده باشید، میدانید که نصب آنها خیلی ساده است، تنها کافی است یک دیتابیس و کاربر دیتابیس به آن معرفی کنید تا نصب بصورت اتوماتیک انجام شود. مجنتو هم تقریباً به این صورت است، اما چند نکته وجود دارد که ممکن است موقع نصب، برای شما پیش بیاید که نیاز به راهنمایی داشته باشید.

در این مطلب قصد دارم نیازمندی های سرور یا هاست را برای نصب مجنتو بررسی کنیم.

نصب فروشگاه ساز مجنتو تفاوت عمده ای با دیگر فروشگاه سازها ندارد، ولی وجود امکانات ویژه و استفاده از آنها نیاز به کمی دانش فنی و صرف وقت در این زمینه دارد.

نیازمندی های سیستم فروشگاه ساز مجنتو:

سیستم عامل:

سیستم عامل لینوکس ۳۲ بیتی یا ۶۴ بیتی

وب سرویس:

Apache 1.3.x

Apache 2.0.x

Apache 2.2.x

Nginx (برای مجنتو نسخه ۱.۷ به بعد)

مرورگر قابل پشتیبانی:

اینترنت اکسپلورر ۷ به بعد

موزیلا فایرفاکس ۳.۵ به بعد

سافاری ۵ به بعد

گوگل کروم ۷ به بعد

نسخه PHP:

نسخه ۵.۲.۱۳ تا ۵.۳.۲۴

Extension های موردنیاز:

PDO_MySQL, simplexml, mcrypt, hash, GD, DOM, iconv, curl, SOAP (if Webservices API is to be used)

بهتر است حالت safemode روی off باشد(البته مشکل امنیتی دارد!)

حداقل میزان رم اختصاصی برای راه اندازی ۲۵۶ مگابایت است.(۵۱۲ مگابایت توصیه می شود)

پایگاه داده:

MYSQL نسخه ۴.۱.۲۰ و بالاتر

Redis-server NoSQL نسخه ۲.۶.۹ به بعد (تنها برای مجنتو ۱.۸ به بعد)

امکان اجرای کرون جاب

امکان تعریف و تغییر فایهای htaccess

چند نکته در مورد موارد ذکر شده:

از نظر کاربری، وابستگی خاصی به سیستم عامل وجود ندارد، ولی سیستم عامل لینوکس ۳۲ بیتی یا ۶۴ بیتی پیشنهاد می شود. بیشتر برای اجرای بعضی افزونه ها و پلاگین ها نیاز به لینوکس وجود دارد.

از نظر وب سرویس هم، مجنتو با آپاچی براحتی کار می کند و راندمان مناسبی دارد.

کار با مرورگرها هم که بیشتر بخش مدیریت سیستم مد نظر است، زیرا بخش کاربری بیشتر به قالب انتخابی شما مربوط است نه سیستم مجنتو. فقط یکسری مشکل با مرورگر کروم وجود دارد که در بخشهای دیگر مطرح و راه حل آن ارائه می شود.

مجنتو هنوز برای PHP 5.4 آماده نشده ولی با توجه به فریم ورک مورد استفاده(zend) احتمالاً بزودی این کار انجام می شود. البته اکثر هاست ها الان از PHP 5.3 پشتیبانی می کنند، و نگرانی ای در این مورد وجود ندارد.

در مورد افزونه های مورد نیاز PHP هم نگران نباشید چون اکثر آنها روی سرورها و هاست‏ها فعال هستند. فقط امکان دارد GD و SOAP فعال نباشند که برای GD از مدیر سرور بخواهید که آنرا فعال کنند(نباید مخالفتی داشته باشند، چون مشکل امنیتی ندارد) و برای SOAP هم برای پرداخت های بانکی نیاز است که کتابخانه آن را خودتان میتوانید include کنید.

میزان حافظه در سرعت بارگذاری فروشگاه شما تاثیر مستقیم دارد، پس به آن اهمیت ویژه بدهید. فروشگاه ساز مجنتو بدلیل استفاده از فریم ورک zend بار زیادی روی سرور می آورد و چاره ای هم نیست. باید با آن ساخت، ولی همیشه یک سرور اختصاصی توصیه می شود!

پایگاه داده مجنتو MySQL عزیز است، البته یکی از بدترین طراحی پایگاه داده ها را در مجنتو داریم که باعث افزایش بار روی پایگاه داده می شود. حتی جداولی با بیش از ۵۰ فیلد هم دارد(؟!) ولی احتمال اینکه با حجم داده بالا هم به مشکل بخورید خیلی کم است. گویا در نسخه جدید یعنی مجنتو ۱.۸ این ایرادات برطرف شده و حتی امکان کار با noSQL هم فراهم شده که نشان از نگاه رو به جلو تیم فنی آنها دارد.

تنها مورد باقیمانده کرون جاب(cron job)  است که برای خیلی از کارها مورد نیاز است. از بروزرسانی نقشه سایت گرفته تا انبارگردانی و بروزرسانی محصولات و قیمتها. پس از این مورد غافل نشوید و آنرا فعال کنید.

پایان قسمت اول

«برای اطلاع از بروزرسانی ها و مطالب جدید در کانال ما عضو شوید»