طراحی فروشگاه اینترنتی
طراحی فروشگاه اینترنتی

تبلیغات

کنترل نسخه(یا ورژن) چیست؟ سیستم یا نرم افزارهای کنترل نسخه پروژه، جهت مدیریت و کنترل سورس کدهای برنامه مورد استفاده قرار می‏گیرند؛ بطور خلاصه میتوان با استفاده از این ابزار، برنامه نویسی گروهی را بدون مشکل conflict یا بهم ریختگی سورس کد برنامه انجام داد.

البته باید توجه داشت که، این ابزار تنها جهت برنامه نویسی گروهی استفاده نمی شود. یک برنامه‏نویس خوب، اگر بصورت انفرادی هم کار کند باید از این ابزار استفاده کند. اجازه بدهید ابتدا چند مشکل در برنامه نویسی گروهی(یا انفرادی) که استفاده از این ابزار آن را حل می‏کند را مرور کنیم:

–         کلاسی که شما نوشته‏اید متدی را کم دارد، همکارتان یک متذ به آن اضافه کرده و در چند فایل دیگر از آن استفاده کرده است.

  • اگر شما بخواهید تغییرات آن را بگیرید باید بروید و تمام فایلهایی که او تغییر داده را بیابید و سپس تغییرات لازم را اعمال کنید.

–         همکارتان به این نتیجه می رسد که یک ورودی دیگر به methodش اضافه کند!

  • احتمالاً یک درگیری لفظی پیش می آید؟!

–         شما بصورت انفرادی برنامه نویسی می‏کنید. در یک class تصمیم میگیرید، در یک method یا function، روش جدید را که تازه آموخته اید، استفاده کنید. بعدی از کلی تغییرات بالاخره روش جدید پیاده و تست می‏شود. ۳ روز بعد مشتری از نتیجه راضی نیست و شما به همان روش قبلی نیاز دارید.

  • آیا نسخه ای از سورس قبلی دارید؟

این ابزار تمامی فایلهای مورد استفاده پروژه را روی یک مخزن سورس قرار میدهد، سپس هر شخص که دسترسی داشته باشد، میتواند فایلهای پروژه را دریافت و تغییرات را روی سیستم خودش بدهد، سپس مجدداً سورس را به مخزن وارد می کند، موقع ورود اگر تغییراتی ایجاد شده باشد، فایلها بر اساس زمان ورود برچسب می شوند و اگر نیاز به ادغام باشد، ادغام می شوند. نفر بعدی میتواند تغییراتی که شما ایجاد کرده اید را ببیند و در صورت تمایل اضافه کند. توضیحات و آموزش استفاده از این ابزار در پست دیگری نوشته خواهد شد.

اینطور که بنظر می رسد برنامه نویسی گروهی بدون این ابزار ممکن نیست؟ پس خیلی سریع کار با این ابزار را یاد بگیرید و مهمتر از آن استفاده از این ابزار را شروع کنید.

۳۴- Phing

این پروژه، یک سیستم کنترل نسخه محبوب برای PHP است. این یک ابزار مفید برای سازماندهی و حفظ نسخه های مختلف پروژه است. آخرین نسخه این ابزار در ۱۶/۲/۲۰۱۳ بروزرسانی شده است. از ویژگی های این ابزار، توسعه سریع، پشتیبانی از PHP 5، قابل استفاده در اکثر سیستم عامل ها و … می باشد.

 آموزش کنترل نسخه نرم افزار php

۳۵- Xinc

این ابزار در گوگل کد ارائه شده است، که ما در اینجا(بصورت معمول) دسترسی به آن نداریم. ولی این ابزار نیز مانند Phing از PHP 5 پشتیبانی می کند.

 ادامه دارد…

«برای اطلاع از بروزرسانی ها و مطالب جدید در کانال ما عضو شوید»